Топ Новости

Две номинации за ОСКАР за „Медена земја“

Четврток, 02 Јануари 2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ кој годината што измина освои над 20-на меѓународни награди, денеска официјално стана номиниран за престижната филмска награда „ОСКАР“ од Американската филмска Академија во дури две категории: за најдобар документарец и категоријата за најдобар странски филм.

Во првата номинација за најдобар документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) се впушта во конкуренција со уште 15-сет филмови, од вкупно 150 поднесени кандидатури во оваа категорија. Членовите на Огранокот на Документарецот гласаат за утврдување на потесниот список за 92-та награда Академијата и за македонскиот филмски претставник, меѓу кои се и номинираните, кои следуваат по азбучен ред:

“Advocate”
“American Factory”
“The Apollo”
“Apollo 11”
“Aquarela”
“The Biggest Little Farm”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“The Great Hack”
“Honeyland”
“Knock Down the House”
“Maiden”
“Midnight Family”
“One Child Nation”


ФИЛМ СО МЕЃУНАРОДНА КАРАКТЕРИСТИКА (странско говорно подрачје)
Втората номинација за „ОСКАР“ нашиот претставник ја има во категоријата „Меѓународен филм за долгометражни филмови“ (порано познат како филм за странски јазици) каде за наградата е во конкуренција со 10-сет странски филмови сите со очекување да ја добијат статуетката на 92-та награда на Филмската Академија. Вкупната филмска конкуренција во оваа категорија била 91 пристигнати филмови, вод кои „Медена земја“ („Honeyland“) изби во првите 10 и се избори за номинација за Оскар.

Членовите на академијата од сите гранки беа поканети да учествуваат во прелиминарната рунда. Тие мора да ги изгледат доставените филмови. Нивните седум избори се надополнети со три дополнителни селекции изгласани од Извршниот комитет за меѓународни награди за филм на Академијата, кои го претставија конечниот список. Филмовите, наведени по азбучен ред по земја, се:

Чешка, „Шарената птица“
Естонија, „Вистина и правда“
Франција, „Les Misérables“
Унгарија, „Оние што останаа“
Северна Македонија, „Honeyland“
Полска, „Корпус Кристи“
Русија, „Бинпол“
Сенегал, „Атлантик“
Јужна Кореја, „Паразит“
Шпанија, „Болка и слава“


Гласањето за номинации започнува во четврток, 2 јануари 2020 година и завршува во вторник, 7 јануари 2020 година.

Номинациите за 92-то доделување на академијата ќе бидат објавени во понеделник на 13 јануари 2020 година.

92-от Оскар ќе се одржи во недела, на 9 февруари 2020 година, во Долби Театарот во Холивуд и Хајленд центар во Холивуд, а ќе се емитува во живо на телевизиската мрежа АБЦ. Оскарите исто така ќе бидат телевизиски пренесувани во живо во повеќе од 225 земји и територии ширум светот.


Last modified on Четврток, 02 Јануари 2020 - 16:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

Богданчанец измамил такси компании од Кавадарци и заработил пријави во Полиција

Богданчанецот Г.К. бил пријавен во ОВР Кавадарци во два наврати за измама на

Повеќе

Јануарска градежна офанзива на општина Гевгелија тешка 373.742 евра

Во првата декада од јануари, со почетокот на календарската и новата фискална

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.