Топ Новости

„Паразит“ е најдобар филм и се закити со четири оскари

Понеделник, 10 Февруари 2020

Јужно Корејскиот филм „Паразит“ вечерва на доделувањето на 92-те награди Оскар на Американската филмска академија ја освои главната филмска награда „најдобар филм за 2019“ и со тоа за прв пат се испиша историја на оскарите - странски филм да ја добие главната награда.
Освен ова, „Паразит“ доби оскар за „најдобар странски филм“, за „најдобра камера“, за „најдобро оригинално сценарио“.
Филмот „Паразит“ беше во конкуренција заедно со „Медена земја“ за категориите документарен филм и странски филм. Можеме само да бидеме горди што се најдовме во друштво на таква конкуренција.

Со оскар се закитија Жоакин Феникс за улогата во филмот „Цокер“, Рене Зелбегер која ја глуми Џуди Гарланд во филмот посветен за нејзиниот живот и кариера насловен нормално со „Џуди“, потоа Бред Пит за споредна машка улога во филмот на Квентин Тарантино „Беше еднаш во Америка“ и Лора Дерн за споредна женска улога во филмот „Брачен живот“.

Оскар за звук доби филмот „1917“, за најдобра монтажа „Форд против Ферари“, за најдобра шминка и фризура оскарот отиде за филмот „Тие се бомби“. Оскар за најдобра оригинална музика доби филмот „Џокер“. Сер Елтон Џон доби Оскар за најдобра оригинална песна.

Тимот на „Медена земја“ испиша историја во друштво со овие светски кинематографи. Му порачаа на светот дека е потребен баланс и Оскарите 2020 го потрошија балансот со јужно корејскиот „Паразит“ и неговата доминација со четири златни статуетки „Оскар“.

Жоакин имаше исклучителен говор за човештвото, хуманоста, еднаквоста, недискриминацијата:

Last modified on Понеделник, 10 Февруари 2020 - 06:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.