Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

ВИДЕО: Професорот - Приказна за хаваецот од Гевгелија

Четврток, 27 Февруари 2020

Животот, сеќавањата за професорот, поетот, хуманист и концерт мајстор на хавајска гитара Илија Џаџев е склопен во 90 минутен филмски проект на Јордан Дуков. Пред да пристигне на емитување во нашиот град еве краток трајлер за запознавање со неговата содржина, видео сеќавања за еден несекојдневен боем од нашиот крај, хаваецот од Гевгелија, кој реализира над 6.000 бесплатни концерти и велеше дека „уметноста за пари не е уметност“.

Илија Џаџев (5.10.1926-14.04.1991). Роден е во Гевгелија. Завршил Природно-математички факултет, група географија во 1954 година. Работел како професор по географија во гимназијата „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија. Бил член на „Друштвото на писателите на Македонија“ од 1990 година.  Има издадено 20 збирки поезија и e единствениот хавајски гитарист во светот кој одржал илјадници бесплатни концерти во земјата и на меѓународни светски гостувања. 

Здрав, стамен, едноставен, непосреден, го сакаа сите, а беше магнет за жените вели негов роднина гевгеличанец.
За него сезоната на капење во Вардар и Дојран започнувала на 1 јануари! При едно такво капење во Дојран му ги украле алиштата, а тој без мака се вратл во Гевгелија со автобус по гаќички за капање на изненадување на сите присутни во автобусот и тие кои го сретнале по улиците. Ама, Џаџев немал мака. Oваа случка од несекојдневното секојдневие на Професорот ја објавил и весникот „Вечер“ на 20.07.1970 година.
Погледнете го трајлерот за „Професорот“.

Last modified on Четврток, 27 Февруари 2020 - 12:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.