Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ВИДЕО: Професорот - Приказна за хаваецот од Гевгелија

Четврток, 27 Февруари 2020

Животот, сеќавањата за професорот, поетот, хуманист и концерт мајстор на хавајска гитара Илија Џаџев е склопен во 90 минутен филмски проект на Јордан Дуков. Пред да пристигне на емитување во нашиот град еве краток трајлер за запознавање со неговата содржина, видео сеќавања за еден несекојдневен боем од нашиот крај, хаваецот од Гевгелија, кој реализира над 6.000 бесплатни концерти и велеше дека „уметноста за пари не е уметност“.

Илија Џаџев (5.10.1926-14.04.1991). Роден е во Гевгелија. Завршил Природно-математички факултет, група географија во 1954 година. Работел како професор по географија во гимназијата „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија. Бил член на „Друштвото на писателите на Македонија“ од 1990 година.  Има издадено 20 збирки поезија и e единствениот хавајски гитарист во светот кој одржал илјадници бесплатни концерти во земјата и на меѓународни светски гостувања. 

Здрав, стамен, едноставен, непосреден, го сакаа сите, а беше магнет за жените вели негов роднина гевгеличанец.
За него сезоната на капење во Вардар и Дојран започнувала на 1 јануари! При едно такво капење во Дојран му ги украле алиштата, а тој без мака се вратл во Гевгелија со автобус по гаќички за капање на изненадување на сите присутни во автобусот и тие кои го сретнале по улиците. Ама, Џаџев немал мака. Oваа случка од несекојдневното секојдневие на Професорот ја објавил и весникот „Вечер“ на 20.07.1970 година.
Погледнете го трајлерот за „Професорот“.

Last modified on Четврток, 27 Февруари 2020 - 12:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.