Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Златна Бубамара за Атиџе и „Медена земја“ за интернационален успех

Петок, 28 Февруари 2020

Атиџе Муратовска, хероината од филмот „Медена земја“ македонскиот двоен кандидат за Оскар, синоќа ја прими награда „Златна бубамара“ за најголем интернационален успех заедно со дел од екипата на филмот, режисерката Тамара Котевска и кинематограферот Фејми Даут. На сцената по прогласувањето на добитникот на наградата за интернационален успех се качија и членови на семејството Сам, кои се ито дел од протагонистите во филмот.

- „Не добивме Оскар во Америка, но добивме македонски Оскар“, рече Даут, а Котевска продолжи: „Светот се измори од лажни херои“.

Цела екипа доби аплаузи и овации од публиката, а Атиџе ја запеа својата авторска песна напишана за првата промоција на филмот во Америка на фестивалот „Санденс“.

Македонскиот двојно номиниран оскаровец, филмот „Медена земја“ од 5 ти март започнува со кино дистрибуција низ Австралија и Нов Зеланд, а првите проекции се во кино салите во Мелбурн. Досега филмот беше дистрибуиран низ кината во САД, Велика Британија, Канада, Полска, Ирска, Белгија, Данска, Шпанија, Хрватска, Србија, Словенија, Австрија и Германија, а наскоро ќе се прикажува и низ сите останати земји во Европа, Јужна и Северна Америка, Кина, Јапонија, Јужна Африка и Турција.

Шоуто годинава се одржа под мотото „Нема правда, има Бубамара“ и се доделија награди во 27 категории.

Фото: „Фемина“

Last modified on Петок, 28 Февруари 2020 - 13:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.