Меѓународна награда за македонскиот филм „Змија“

Четврток, 24 Декември 2020

Првото место на меѓународнен филмски фестивал во Париз годинава го понесе македонскиот филм „Змија“ на Андреј Волкашин со што официјално стана добитник на главната награда на IFFBHLA, Paris edition.
Ова е уште еден успех на македонски филм по оскаровското патување на „Медена земја“ – доделена е Главна награда за филмот „SNAKE“ (ЗМИЈА) на Натпреварот за краток филм на IFFBHLA, Paris edition!

Филмот претставува горчливо-слатка приказна за невообичаено пријателство помеѓу деветгодишното смело момче МАРИО и ексцентричен млад геј, предизвикан од предрасудите и омразата од родителите во македонски мал град.

За приказната пренесена во филмот жирито изјави:
- „За неговото суптилно и оригинално прикажување на важна тема во денешниот свет, природата на насилството … И, дека преку емпатија човештвото може да биде подобро, без оглед на контекстот. Ова хуманистичко гледиште е релевантно и во контекст на ЛГБТ заедницата што живее на Балканот, но исто така и во поуниверзална смисла, каде било во светот, каде што има некаква форма на страдање нанесена од луѓе”

Но, режисерот и продуцентот на ЗМИЈА, ја доделуваат оваа награда на неверојатната млада екипа: Ведран Делиџаков, Костадин Узунов, Димитар Стојчевски, Васка Ангелова, Марија Илкова, Елена Кочарева, Анџелина Ангелова. Честитки за сите вас!

Кастингот за филмот кој се одржа пред три години во југоисточниот регион опфати млада екипа од овој крај на Македонија, а се снимаше на локации во Дојран. Успех и за претставниците од ова поднебје и за убавините на југот од Македонија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.