Топ Новости >

Документарец за режисерот Спилберг

  • Четврток, Сеп 28 2017

{flike}


Излезе првиот трејлер за документарниот филм на Ејч-би-о за Стивен Спилберг, снимен под едноставен наслов „Спилберг“. Легендарниот режисер, кој својата кариера ја започна зад камерата, сега седна пред неа и со режисерката и продуцент Сузан Лејси одработи речиси 30-часовно интервју.

Документарецот, кој премиерно ќе биде прикажан на 7 октомври, дава опсежен увид во кариерата на Спилберг, но и детали за неговиот приватен живот, односот со актерите и другите режисери и за многу други работи. Така, меѓу другото, низ филмот може да се сознае и за почетоците на кариерата на овој режисер, кога како младо момче снимал филмови на супер осумка (посветата на тие денови е одличен SF Super 8 на која работел со режисерот Џ. Џ. Абрамс).

Освен за почетоците, филмот говори и за тоа колку врз продолжението на неговата кариера влијание имало и познанството со великаните како Мартин Скорсезе и Џорџ Лукас, како и за најголемите препреки со кои се соочувал снимајќи некои од неговите најголеми филмски хитови. За целосна слика за Спилберг, режисерката Лејси интервјуирала и многу актери и режисери кои соработувале со него, па така во документарецот се појавуваат и Мартин Скорсезе, Лијам Нисон, Кејт Бланшет, Брајан де Палма и многу други.Спилберг несомнено е еден од најголемите режисери во историјата на филмот и еден од ретките што успешно се занимавале со толку различни жанрови и теми. Освен тоа, Спилберг инспирирал и многу млади режисери со своите класици, како „Ајкула“ „Е.Т.“, „Блиски средби од трет вид“, „Индијана Џонс“..., едноставно има премногу филмови за сите да се набројат. Тој е еден од основачите на студиото „Дрим Воркс“ каде што се создадени класиците како „Спасувањето на војникот Рајан“ и „Шрек“. И досега медиумите многу пишувале за кариерата на Спилберг, но новиот документарец на Ејч-би-о ветува подлабок и поблизок увид во умот, фантазијата и креативниот процес на еден од најголемите мајстори на филмот.

Извор: Факултети.мк


Ќе се снима филм за Џокер

Жоакин Феникс е новиот Џокер во „The Joker Origins“ за кој се најавува дека ќе биде многу помрачен од своите претходници

Повеќе

Заврши снимањето на „Game of thrones“

Заврши снимањето на последната осма сезона на серијата „Game of thrones“, во која наместо 10 епизоди како во претходните сезони, ќе има 6 епизоди кои ќе бидат временски подолги

Повеќе

„Волим живот“ - нов летен хит на Неда

Балканската ѕвезда, пејачката Неда Украден која оваа година полни 50 години од својата кариера  лансираше видео запис за својата нова песна 

Повеќе

Пејачот Влатко Илиевски пронајден мртов

Нема знаци на насилство,  ОЈО го истражува случајот

Повеќе

Д Фестивал спремен за старт

На 6-ти јули со отварање на фестивалската сцена Дојран се подготвува и за почеток на туристичката сезона

Повеќе

Се снима филм за Џуди Гарланд со Рене Зелвегер

Филмскиот лик на миленичката на Холивуд и продукцијата на Дизни, 40 години подоцна ќе го оживее Рене Зелвегер

Повеќе

Ева Лонгорија стана мајка

Познатата актерка „очајната домаќинка“ роди машко дете и за прв пат стана мајка

Повеќе

Том Круз во нова Невозможна мисија: Распад на системот

Нова вратоломија - воен скок со падобран од  25.000 метри 

Повеќе

33 издание на Фолк Фест Валандово

Вечерва во Фестивалската сала "Јанко Узунов" во Валандово се одржа ревијална вечер на 33 по ред „Фолк Фест Валандово 2018“

Повеќе

Кралска венчавка меѓу принцот Хари и Меган

Англискиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл по венчавката станаа Војводата и Војвотката од Сасекс

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.