Топ Новости >

Објaвени номинациите за годинешните Оскари

  • Сабота, Мар 03 2018

 

{flike}


 

Во недела на 4 март ќе се одржи 90-тото по ред издание на доделување на филмските награди Оскар. На овие оскари најмногу номинации имаат филмовите „The Shape of water“, „Dunkirk“ и „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“. Листата на номинирани филмови, актери, ефекти, костимографија, монтажа и се што опфаќа оваа седма уметност изгледа вака:

Најдобар филм:
– “The Shape of Water”
– “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– “Lady Bird”
– “Get Out”
– “The Post”
– “Dunkirk”
– “Call Me By Your Name'”
– “Phantom Thread”
– “Darkest Hour”

Најдобра режија:
– Гиљермо Дел Торо “The Shape of Water”
– Кристофер Нолан “Dunkirk”
– Џордан Пил “Get Out”
– Грета Гервик “Lady Bird”
– Пол Томас Андерсон “Phantom Thread”

Најдобар актер:
– Тимоти Шамал “Call Me By Your Name”
– Даниел Деј Луис “Phantom Thread”
– Даниел Калуј “Get Out”
– Гери Олдман “Darkest Hour”
– Дензел Вашингтон “Roman J. Israel, Esq”

Најдобра Актерка:
– Сели Ховкинс “The Shape of Water”
– Френсис МекДорманд “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
– Маргот Роби “I, Tonya”
– Серше Ронан “Lady Bird”
– Мерил Стрип “The Post”

Најдобра машка споредна улога:
– Вилјам Дафо
– Вуди Харлесон
– Ричард Џенкинс
– Кристофер Палмер
– Сем Роквел

Најдобра женска споредна улога:
– Мери Џеј Блајџ
– Алисон Џејни
– Лесли Менвил
– Лори Меткалф
– Октавија Спенсер

Номинација за најдобар странски филм
- “A Fantastic Woman”, Чиле
– “The Insult”, Либан
– “Loveless”, Русија
– ”On Body and Soul”, Унгарија
– “The Square” Шведска.


 

Том Круз во нова Невозможна мисија: Распад на системот

Нова вратоломија - воен скок со падобран од  25.000 метри 

Повеќе

33 издание на Фолк Фест Валандово

Вечерва во Фестивалската сала "Јанко Узунов" во Валандово се одржа ревијална вечер на 33 по ред „Фолк Фест Валандово 2018“

Повеќе

Кралска венчавка меѓу принцот Хари и Меган

Англискиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл по венчавката станаа Војводата и Војвотката од Сасекс

Повеќе

Израел победник на Евровизија

Со најмногу поени од телевоутинг Израел од третото место според жирито стана севкупен победник на годинашниот избор на песна на Евровизија

Повеќе

Lost and Found не влезе во финале на Евросонг 2018

Македонската група Eye Cue што ја претставуваше Македонија на годинашниот избор на Евросонг не доби доволно гласови за впез во финалниот избор за Песна на Евровизијата

Повеќе

„Ај кју“ вечер настапуваат 11ти на Евровизија 2018

Вечерва со почеток во 21 часот започнува првата полуфинална вечер за избор на песна за Евровизија 2018

Повеќе

Еден ден со Анита Мицова

Видео: Новитет на македонската естрада

Повеќе

Тридневен Рок Фест во МКЦ

Од утре па до недела, тридневниот Рок Фест во Скопје со понуда на музички, филмски и фото изложбени содржини - утрешниот музички дел е натпреварувачки

Повеќе

Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.