Фото: ГРЕМИ Награди 2014

Понеделник, 27 Јануари 2014

Најтрофејни во најблескавата музичка ноќ беа Дафт Панк освојувајќи три Греми награди: за најдобра поп гупа, најдобра песна и за албум на годината

 

56-то доделување на Греми Наградите во кое учествуваа најголемите музички имиња на популарната сцена и годинава имаше спектакуларно осмислена забава со милениците на музичката поширока публика.

"Drunk in Love" за почеток со Бијонси и Џеј-Зи, а како претходница жежок соло настап во кабаре стил на Бијонсе, беше жешкото загревање на сцената на спектакуларното отворање на овогодинешното ГРЕМИ издание.

Кети Пери направи вистинско шоу кога се појави на сцената и го испеа нејзиниот најнов хит "Dark Horse". Пеачката го зачини својот настап со морничав ефект облечена како секси (готик) вештерка играјќи околу вештерска метла.

Тејлор Свифт повторно не не' разочара со емотивниот настап на нејзината балада "All Too Well" на ова 56-то доделување на Греми Награди. Како што се зборува, најверојатно оваа поп-принцеза ја напишала баладата во чест на својата поранешна љубов - актерот Џејк Гиленхал.

Изненадување за публиката беше прегратката на сер Пол Макартни на вдовицата на Ленон, Јоко Оно, која отсекогаш била јавно обвинувана за растурањето на Битлси и прекорувана од останатите членови на групата на нејзиниот покоен маж Џон Ленон.

Дафт Панк дуото, Гај-Мануел де Хомем-Кристо и Томас Бангалтер не ги ни извадија огромните кациги од глава кога им ја доделија Греми наградата за најдобра поп група.
Фарел Вилијамс, Дафт панк и Нил Роџерс ја примија Греми наградата за Најдобра Песна на Годината "Get Lucky". Дафт Панк му дозволија на Фарел да го одржи целиот говор, додека тие стоеа ќутливо позади него во огромните кациги.

Пинк ја започна забавата ("got the party started") кога ги изведе на сцена нејзините најдобри гимнастичарски потези при изведбата на "Try". Поп дивата се надмина себеси и ја воодушеви публиката со нејзините импресивни акробатски движења. На втората песна, "Glitter In The Air" додека пееше галопираше над публиката на трапез.

Греми Наградата за Албум на Најдобар Машки Вокал падна во рацете на Бруно Марс за негвиот албум "Unorthodox Jukebox". Пеачот имаше и повеќе од причина да се смее, оставајќи ги зад себе Лана Дел Реј, Лорди, Робин Тик и Џастин Тимберлејк и земајќи си ја наградата.

Иако дуото составено од Рајан Левис и Маклмор беше релативно непознато до 2013, во 2014 парот ја почна годината земајќи го трофејот за Најдобар Нов Изведувач.

И најпрестижната награда на ова свечено доделување отиде во рацете на Дафт Панк кои го земаа и трофејот за Албум на Годината за нивниот албум "Random Access Memories" и со ова ги победија номинираните Тејлор Свифт, Кендрик Ламар, Маклмор и Рајан Левис, повторно немачејќи се да ги извадат кацигите.

Last modified on Сабота, 01 Февруари 2014 - 15:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.