Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Гитаријада Стојаково 2018

Понеделник, 20 Август 2018

Викендов во Стојаково беше собиралиште на гитаристи и музички бендови во организација на традиционалната „Гитаријада 100јаково“

 

Викендов во Стојаково беше собиралиште на гитаристи и музички бендови во организација на традиционалната „Гитаријада 100јаково“.

Настанот се одржа на 18 и 19 август во центарот на најголемото богданско село, во соработка со „Кафе Бар Џик“, а на иницијатива на Роберт Иванџиков.

- „Секоја година има присуство на повеќе жанрови од рок музиката. Гитаријадата има цел да ја промовира нашата Oпштина и на нашето село Стојаково“, велат организаторите.

Програмскиот дел од настапите на пријавените музички бендови од Македонија, (од Штип, Битола, Охрид, Кавадарци, Скопје и Валандово) беа поделени жанровски: YU Rock за првата вечер, a втора вечер Hard Rock.
- „Покрај музичките настапи пред нашата локална и гостинска публика од околината, оваа манифестација има за цел да ги спои луѓето од различни генерации каде што ќе можат заедно да уживаат во звуците на домашната и странската рок музика“, оценуваат организаторите.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.