Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

ВИДЕО: „Сега е Свет и Велик пост“

Петок, 15 Март 2019

Великопосна песна (каланда) од Ансамблот „Македонија“ испеана во амбиентот на Бигорскиот манастир

 

 

Великопосна песна (каланда) од Ансамблот „Македонија“ испеана во амбиентот на Бигорскиот манастир.

Уште една народна традиција прикажана низ видео спот со потсетување на деновите на Светиот пост пред Христовото Воскресение.

Организаторите на настанот, од Бигорскиот манастир посочуваат дека народот одсекогаш имал каландри за секој од празниците, за Божиќ, за Василица, за Богојавление, а посебна песна има и за Великиот пост. Народот одел низ улиците и пеел, оти треба луѓето да се подготват за важан настан за нив, за нешто што се зборува во содржината на песната: „Сега е Свет и Велик Пост, сега се свети денови... Христос оди на страдање за наше спасение. Кон него да извикаме и вака да му речеме: Спомни си за нас господи, во Царството Ти“ - нагласуваат од Бигорски манастир.

 Тимот одговорен за реализација на видео записот, е во состав: Горан Костадинов - режија и монтажа, Александар Ивановски и Кристијан Теодоров - камера, Небојша Петревски - дрон.

 

Last modified on Петок, 15 Март 2019 - 02:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.