ВИДЕО: „Сега е Свет и Велик пост“

Петок, 15 Март 2019

Великопосна песна (каланда) од Ансамблот „Македонија“ испеана во амбиентот на Бигорскиот манастир

 

 

Великопосна песна (каланда) од Ансамблот „Македонија“ испеана во амбиентот на Бигорскиот манастир.

Уште една народна традиција прикажана низ видео спот со потсетување на деновите на Светиот пост пред Христовото Воскресение.

Организаторите на настанот, од Бигорскиот манастир посочуваат дека народот одсекогаш имал каландри за секој од празниците, за Божиќ, за Василица, за Богојавление, а посебна песна има и за Великиот пост. Народот одел низ улиците и пеел, оти треба луѓето да се подготват за важан настан за нив, за нешто што се зборува во содржината на песната: „Сега е Свет и Велик Пост, сега се свети денови... Христос оди на страдање за наше спасение. Кон него да извикаме и вака да му речеме: Спомни си за нас господи, во Царството Ти“ - нагласуваат од Бигорски манастир.

 Тимот одговорен за реализација на видео записот, е во состав: Горан Костадинов - режија и монтажа, Александар Ивановски и Кристијан Теодоров - камера, Небојша Петревски - дрон.

 

Last modified on Петок, 15 Март 2019 - 02:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.