Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Тамара вечерва ја претставува Македонија на Евросонг

Четврток, 16 Мај 2019

Вечерва во Тел Авив, Израел ќе се одржи второто евровизиско полуфинале, на кое свој настап ќе има македонската претставничка Тамара Тодевска со песната „Proud“
На големата сцена ќе застанат вкупно 18 изведувачи од исто толку членки на Евросонг. Тамара ќе настапи под реден број 17.
Вечерта ќе ја отвори Ерменија, а во борбата за пласман уште ќе ги видиме и чуеме и претставниците на Ирска, Молдавија, Швајцарија, Латвија, Романија, Данска, Шведска, Австрија, Хрватска, Малта, Литванија, Русија, Албанија, Норвешка, Холандија и Азербејџан.

Можност за понатамошен пласман, односно за влез во големото саботно финале имаат десетмина претставници, а според обложувалниците во вечерашнот полуфинале настапуваат и најголемите фаворити за победа - Холандија и Шведска, кои имаат најголеми шанси. Добро стојат и Русија, Азербејџан и Швајцарија.

На првата полуфинална вечер на Евросонг што се одржа завчера настапија изведувачи од 17 земји од кои 10 обезбедија учество во финалето. Тоа се Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија. Финалето е закажано за сабота, 18 мај.


Last modified on Четврток, 16 Мај 2019 - 16:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.