Топ Новости

Тамара осма на Евросонг

Недела, 19 Мај 2019

Македонскиот евровизиски тим со песната „Proud“ со изведба на Тамара Тодевска постигна најдобар успех на Евросонг досега, завземајки го осмото место од 26те изведувачи на вечерашното финале.

Во текот на гласањето од стручните жирија од 41 земја учеснички на Евросонг 2019, Нашата земја и песната на Тамара беше прва се до изјаснувањето на последното жири од Израел кое не ни додели ниту еден поен и со два поени предност не претекна претставникот од Шведска.

Најголемиот бодовен скор до гласањето на 41 земја што го постигна Македонија беа 237 поени.

Во текот на гласањето добивме шест 12ки и тоа од Австрија, Велика Британија, Албанија, Молдавија, Србија и Швајцарија.

По десет поени добивме од Данска, Хрватска, Ерменија, Унгарија и Италија.

Телеволтингот ја смени целокупната слика и победник излезе трето пласираниот од стручните жирија, Даниел Лоренс од Холандија.

 

 

 

 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

"

"

"

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Недела, 19 Мај 2019 - 01:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.