Топ Новости

Холандија е победник на „Евровизија 2019“

Недела, 19 Мај 2019

Данкан Лоренс, претставникот на Холандија со песната „Arcade“ е победник на Евровизија 2019.

– „Ова е голем момент, бидејќи за мене секогаш музиката е на прво место во животот“ – изјави Данкан по прогласувањето на победата.

Тој според гласовите на жирито беше на трето место со 231 поени, а пред него беше Македонија со 237, а прва изби со последното гласање на домакинот Израел, Шведска со 239 поени.
По сумирањето на гласањето од публиката по пат на телевоутинг Холандија доби 261 поени од публиката што ја крена на прво место со вкупно 492 бодови. Зад себе ги остави Италија со 465, Русија со 369, а Шведска која беше првопласирана од стручното жири заврши на шесто место. Нашата претставничка Тамара Тодевска застана на високото осмо место, не виден резултат до сега од сите настапи на Македонија на Евросонг.

Веруваме дека не само победничката, туку и многу други песни изведени на „Евровизија 2019“ ќе станат големи хитови, а меѓу нив секако е и „Proud“.Last modified on Недела, 19 Мај 2019 - 12:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.