Топ Новости

SRV Фест во чест на Калиников по 7 пат

Петок, 20 Септември 2019

Хуманитарното здружение „Ристо Калиников“ и годинава, по седми пат ја организира традиционалната фестивалска манифестација посветена на нивниот прерано заминат другар, музичар, гитарист и наш сограѓанин Ристо Калиников (1990-2012).
Некогаш на плоштадот Гевгелија, на отворена сцена се менуваа музичките имиња кои настапуваа во чест на 22 годишниот Ристо кој ја заспираше гитарата во своите раце. Денеска, сцената на „Де Факто“ е резервирана за овој музички, хуманитарен настан посветен на сеќавањата за Ристо и неговата музика. Со песна ќе се слават спомените за ова насмеано дете, младинец, мила душа. На сцената оваа година својот придонес пред публиката и сограѓаните на Ристо ќе го дадат со свој настап момците од „Некс Тајм“ од Скопје, зајакнати со локалните изведувачи „Тајтбитс“ и Todoroff.

Организаторот го најавува стартот на фестивалската фешта за вечерва во 20:30 часот. Хуманоста и понатаму останува одредница на овој фестивал - дел од средствата собрани од посетителите на СРВ Фестот ќе бидат донирани на здружението на граѓани за помош на станарите од опожарената зграда во Гевгелија.
Хуманитарци, музичари и сите кои го споделувате сеќавањето за младото насмеано момче со гитарата Калиников - вечерва зборното место на хуманоста и музиката е во „Де Факто“.


Last modified on Петок, 20 Септември 2019 - 11:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.