Топ Новости

Богданчанката Јова со музичка кариера во Лондон

Четврток, 31 Октомври 2019

Деновиве на You Tubee платформата се појави ново музичко видео за нумерата „Мoondog“ во изведба на дуото „YOVA“. Покрај супстилната изведба на женскиот вокал полн со емоции кои ја побудуваат имагинацијата и душата на текстот, додека тивко ја илуминираат уникатната и храбра тема, порталот „вистина“ открива дека овој глас припаѓа на наша сограѓанка Јова Радеска, од Богданци, Македонија. За ова на социјалните мрежи се пофали и гордиот татко на Јова, што е уште една потврда за веродостојноста на музичкото откритие на светот за гласот на нашата богданчанка.

Јова Радевска е македонска кантавторка која живее во Лондон. На македонската јавност и стана позната најпрвин по настапот на „Скопскиот фестивал“, а подоцна и по своите соло проекти.

Во моментов Јова ( Yova) егзистира како дуо дуо, зад чие име се кријат самата Јова Радевска и Марк Вернон (Mark Vernon). Нивната нова песна носи наслов „Moondog“ и е продуцирана со Мартин Мек Дугал и Даниел О’Саливен од групата „Grumbling Furs“, а миксувана е од „Греми“ номинираниот Камерон Граиг (Бјорк, УНКЛ, Ени Ленокс & Џо Страмер), а е дигитално достапна на сите поголеми музички платформи како „Spotify“, „Itunes“ …

Видео записот е продукт на членовите на ЈОВА, (Јова Радевска и Марк Вернон) заедно со Алекс Томас (тапани), Даниел О’Саливан (бас, мелотрон), Мартин Мек Дугал (калимба) и Роб Елис (ондес мартенот). Песната е визуелизирана со интересно видео креирано од Кристијан Барнет од филммејкерите на „Fabulous Frank“.

Јова и Марк започнаа со снимање на музичките структури на ЈОВА на повеќе локации со повеке соработници. Своето музичко знаење и соработка го продолжуват во една музичка визба во Лондон и дневен музички престој во Дорсет во Англија. Марк го соединува бас гитаристот Иан Оливер со Роб Елис на тапани и ритмичкиот р’бет на оригиналната П Ј Харви. Групата снима повторно заедно за прв пат од издавањето на првото ЕП на PJ Harvey “Dress” vo 1991.. Резултатите од овие снимања ќе можат да се чујат на новиот албум на „YOVA“ во 2020 година.

Со силна група и подготвен албум, ЈОВА се подготвуваат за на сцена и за прв пат да настапуваат во живо. Во меѓувреме, проследете го новиот сингл „Moondog“ на нашата Македонка од Богданци која е на добар пат да оствари препознатлив свој музички печат и своја кариера во светот.

Last modified on Четврток, 31 Октомври 2019 - 03:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.