Топ Новости

Полска со „Superhero“ победник на „Јуниорски евросонг 2019“

Недела, 24 Ноември 2019

Вики Габор со песната „Superhero“ како претставничка на Полска вечерва стана победник на „Детскиот Евросонг 2019“ што се одржа во градот Гливице во Полска.

Според гласовите на 19 национални жирија составени од тројца возрасни уметници и двајца млади, (деца) најмногу гласови доби претставничката на Полска, која е и домаќин на Јуниорскиот Евросонг со освоени 278 поени.

Нашата Мила со песната „Fire“ се пласираше на 6-то место. Мила доби максимални 12 поени од Малта. Најпрво имаше 100 поени и со пласман на 5-то место со гласовите од стручните жирија. Со додавање на гласовите од публиката Македонија и песната „Fire“ со нови 50 поени од он лајн гласањето станавме 2-ро пласирани. Со гласовите за Холандија која се искачи на 1-во место, ние паднавме на 3-то место. Полска доби 160 гласови од публиката и се искачи на 1во место, а песната на Мила падна за уште едно место подолу. Со последното гласови кои отидоа за Казахстан со максимални 79 он лајн поени и за еден помалку во вкупниот пласман зад Полска станаа второпласирани, а Македонија остана на 6-то место како конечен пласман.

Пласман: 278 Полска (1 место), 227 Казахстан (2ро место), 212 Шпанија 3-то место, 186 Холандија 4-та, 169 Франција 5-то место и Македонија со 150 поени солидно шесто место.

Last modified on Недела, 24 Ноември 2019 - 19:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Наградната игра Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, во оптек награди од

Скенирајте ги сите сметки, Мој ДДВ#Моја награда стартува од денеска, 15

Повеќе

Законска исплата на К-15 за работниците во приватниот сектор до 31 декември

До крајот на 2019 година сите оние што работат во приватни фирми, мора да

Повеќе

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.