Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Македонка „растура“ на бугарскиот „The Voice“

Понеделник, 24 Февруари 2020

Младата македонка Калина Велковска од Скопје, која на македонската публика веќе ѝ е позната како Кали, успеа да ги фасцинира членовите на жирито на „Гласот на Бугарија“, шоу кое се снима под лиценца на „The Voice“.
Таа синоќа со изведбата на песната „This World“ за неколку секунд го сврте вниманието на жирито и ја освои публиката, докажувајќи го таентираниот глас кој доаѓа од Македонија. 

Кали се школувала во МБУЦ „Илија Николовси Луј“, настапувала како член на детските хорови „Пиколо“ и „Развигорче“. Воспитана во бендовски манир и партизанска алтернативна култура низ скопските гаражи, Кали од 2006 година активно плови низ немирните и нестабилни води на македонската авангарда, далеку од поп естрадата.

Во меѓувреме, на нејзината официјална фејсбук страница, се појави проект „Kaly’s Music Challenge“, во кој Калина со други изведувачи и музичари, прават преработки и изведби на познати хитови.

Кали со песната „This World“ успеа да ги освои членовите на жирито, а како ментор го избра Иван Лечев.


Last modified on Понеделник, 24 Февруари 2020 - 12:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.