„Еден свет -заедно дома“ - концерт на Лејди Гага, Пол Макартни, Били Ајлиш…

Вторник, 07 Април 2020

Лејди Гага и организацијата „Глобал ситизен” собраа 35 милиони долари за борбата против коронавирусот. На 18 април ќе се организира и специјална ТВ-емисија, каде што ќе учествуваат Пол Макартни, Стиви Вондер, Били Ајлиш и други познати пејачи, под наслов „Еден свет – заедно дома“, настан кој „Ху“ и социјалната платформа „Глобал Ситизен“ во партнерство ќе го продуцираат целото музичко доживување за светот.
Би-Би-Си 1 ќе прикажува адаптирана верзија на концертот на 19 април, вклучувајќи ексклузивни настапи од британски артисти и интервјуа со здравствени работници.

Лејди Гага изјави дека парите ќе бидат наменети за Светската здравствена организација (СЗО).
– „Пред сѐ, треба да ги славиме луѓето што се во првите борбени редови – здравствените работници!“, истакна Лејди Гага во видео-конференција денеска. Таа притоа рече дека претстојната манифестација не е за собирање парични средства, туку, едноставно, за потенцирање на важноста на човековата издржливост и храброст – кога е најпотребно, да се остане дома.

Емисијата ќе се емитува на 18 април во 20 часот во часовната зона на источниот брег на САД. Преносот ќе оди на телевизиите АБЦ, НБЦ, ЦБС, Ај-Харт-Медија и Бел Медија.
Домаќини на емисијата ќе бидат водителите Стивен Колбер, Џими Фалон и Џими Кимел. Повеќечасовната програма ќе ја пренесуваат и стриминг-платформите Јутјуб, Епл, Фејсбук, Инстаграм, Твитер. Меѓу гостите се и Елтон Џон, Дејвид Бекам, Џон Леџенд, Еди Ведер, Кери Вашингтон, Крис Мартин од „Колдплеј“, Лизо, Џеј Балвин, Андреа Бочели и Малума.
Идрис Елба и негова сопруга Сабрина Елба, обајцата позитивни на коронавирусот, исто така, ќе учествуваат во специјалната емисија.

СЗО соопшти дека идејата за целиот проект потекнала од Лејди Гага.
Во минатиот век музичарите во светот се обединија и пееја заедно на концер со порака „Да ја нахраниме Африка“, денеска во актуелната светска пандемија светските музучари ќе пеат заедно со пораката „Еден свет-заедно дома“, за уникатниот најефикасен лек изолацијата, против ширењето на коронавирусот и собирање средства за борба против корона пандемијата.


Last modified on Вторник, 07 Април 2020 - 14:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.