Топ Новости >

Песната на Балашевиќ „Дно на дното“ забранета во Србија

  • Недела, Јан 14 2018

 

 


{flike} 


Новата општествено ангажирана песна на Ѓорѓе Балашевиќ, "Дно на дното" ја предизвика јавноста во Србија веднаш штом беше објавена.

По долго време, пејачот и текстописец од Нови Сад одлучи да ги замени љубовни стихови со критики за кои многумина мислат дека се упатени на сегашната Влада на Србија.

Во новата песна, Балашевиќ пишува за "мирисот од една фарма пуштен во парламентот", дека "од кога постои светот, векот и луѓето, најголемите антагонисти ја приграбуваат моќта". И, како и тоа "браќата прогласија грабеж за Крстоносната војна".

Тој всушност пее за политика, односно "парламентарниот леб без мотика спаѓа во групата на наркотици". Еве еден стих:

„Дно на дното... Леб и аудиција ... Дно од дното ... Среќата е тешка циција

Дно на дното ... Остаруваат децата на драфтот на асфалтот ... Во злото ...
Дно на дното ... Тие можат да бидат гиганти... Но, се' повеќе и повеќе се мигранти ...
Во својата земја ... На свое тло ...“

 

Еве ја песната на Балашевиќ. Можеби ќе се изненадите колку е реална и затоа ги застрашила моќниците кои издејствувале забрана за нејзино емитување. Сепак ја има на видео каналот You Tube.Неговата ќерка, Беба Балашевиќ, на Твитер објави дека од целиот негов репертоар токму оваа песна, верувале или не, е забранета за емитување по радио станиците ширум Србија.

Незадоволна од исходот и третманот на творештвото на нејзиниот татко, Беба објавила и коментари од редакциите и вработените на сите поголеми радио станици. А, потоа, го изразила своето незадоволство.

Зрелиот кантавтор со своето лично животно искуство и општествено око уметнички да се произнесе за стварноста, по се' изгледа ги надживеал баладите и песните за детството и младоста. Животната реалност го провоцира на таков ангажман, а политичарите провоцирани од вистината враќаат со анахрони забрани. 

 


 

33 издание на Фолк Фест Валандово

Вечерва во Фестивалската сала "Јанко Узунов" во Валандово се одржа ревијална вечер на 33 по ред „Фолк Фест Валандово 2018“

Повеќе

Кралска венчавка меѓу принцот Хари и Меган

Англискиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл по венчавката станаа Војводата и Војвотката од Сасекс

Повеќе

Израел победник на Евровизија

Со најмногу поени од телевоутинг Израел од третото место според жирито стана севкупен победник на годинашниот избор на песна на Евровизија

Повеќе

Lost and Found не влезе во финале на Евросонг 2018

Македонската група Eye Cue што ја претставуваше Македонија на годинашниот избор на Евросонг не доби доволно гласови за впез во финалниот избор за Песна на Евровизијата

Повеќе

„Ај кју“ вечер настапуваат 11ти на Евровизија 2018

Вечерва со почеток во 21 часот започнува првата полуфинална вечер за избор на песна за Евровизија 2018

Повеќе

Еден ден со Анита Мицова

Видео: Новитет на македонската естрада

Повеќе

Тридневен Рок Фест во МКЦ

Од утре па до недела, тридневниот Рок Фест во Скопје со понуда на музички, филмски и фото изложбени содржини - утрешниот музички дел е натпреварувачки

Повеќе

Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

Викторија Бекам критикувана за роденденска торта

Бившата Спаксица доживеала осуда од јавноста за овошната торта со која го прославила својот 44-ти роденден

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.