Топ Новости

Влатко Стефановски со концерт во Хрватска

  • Четврток, Апр 19 2018

{flike}


Македонскиот гитарист Влатко стефановски ја воодушеви хрватската публика во преполната сала „Ватрослав Лисински“ во Загреб.

Тамошните медиуми известуваат дека врв на концертот во неговото најемотивно издание била изведбата на песната „Елено ќерко“ со гостинките на концертот, македонските пеачки Вера Милошевска Јосифовска и Оливера Јосифовска, како и песната „Кољо“

Покрај нив Влатко, со својата гитара и умешност на сцената пред публиката ги угости со своја придружба и „Bow vs Plectrum “. На крајот од концертот подготви големо изненадување поканувајќи ја пејачката легенда, Јосипа Лисац, која со него ја изведе една од најпопуларните македонски песни „Јано Мори“, оценуваат хрватските медиуми.
Публиката не му дозволи да ја напушти сцената без бис, па Влатко ги почестил со изведба на неговите нејвесели песни, како што ги претставил своите дела, „Чукни во дрво“ и „Скопје“, а на сцената му се придружиле сите гости од концертот.
Влатко Стефановски уште еднаш, со својата „необична музичка приказна“, како што самиот ја најави на почетокот на концертот, покажа дека со право се смета за еден од најдобрите гитаристи во светот, оценуваат хрватските културни критичари, што е уште еден доказ за виртуозноста на македонскиот гитарист, кој некогаш ги полнеше концертните сали ширум југословенските републики со групата „Леб и сол“, а сега го прави тоа самостојно.

 


Камила ги „собра“ MTV наградите 2018

Камила Кабељо беше номинирана во шест категории, најмногу од сите музичари, а дома си замина со четири меѓу кои и за планетарно популарната песна „Хавана“

Повеќе

Secret Place - последната песна на Тоше

Видео: Необјавената песна на Тоше Проески подготвена за старт на неговата меѓународна кариера, по промицијата во октомври, доби свој најнов видео запис

Повеќе

Нов филм на Дизни „Оревокршачка“

Кијара Најтли вечерва во Лондон во прекрасно издание го промовираше најновиот филм (Видео)

Повеќе

11 години без Тоше

16 октомври 2007 - Денот кога Македонија и Балканот го оплакуваше најпопуларниот поп пејач што ги сакаше сите, Тоше Проески

Повеќе

Почина легендата Милена Дравиќ

По тешко боледување на 79 години не напушти филмската легенда. Слава и

Повеќе

Жоакин Феникс ги распамети обожавателите

Со непрепознатлив и застрашувачки изглед во подготовка на најновата улога како Џокер

Повеќе

Исцелител кандидат за Оскар

Американската академија за филмски уметности ја одобри номинацијата на македонскиот филм „Исцелител“

Повеќе

„Отворено писмо“- нова песна на Слаткар

Песна за македонската реалност, за ситуацијата во нашата држава

Повеќе

REAL SLAVS - хит помеѓу словенската публика

За неполни два дена видеото за „REAL SLAVS“ е прегледано над 90 илјади пати

Повеќе

Том Круз со нова љубов

По три пропаднати бракови со холивудски актерки, 56-годишниот Том не се откажува од љубовта

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.