Топ Новости

Распеани гевгеличани освоија прво место на фестивал во Бугарија

  • Среда, Сеп 05 2018

 

 

На дванаесеттиот меѓународен фестивал на шлагер и староградска песна „Пеј срце“ што се одржа во бугарскиот град Ќустендил, во конкуренција на околу 1.000 исполнители, Распеани гевгеличани го освоија првото место во категоријата на групи над 10 членови.

Фестивалот се одржал под покровителтво на градоначалникот на Ќустендил, Петар Паунов, според кого целта била да се зачува и промовира шлагерот и помасовно да се вклучат младите кон лиричноста и убавината на старата градска песна.

Најинтересен е фактот што организаторот на фестивалот аплицирал за Гинисовата книга на рекорди во категоријата најголем број исполнители. За таа цел 500 учесници на фестивалот од Македонија и Бугарија заедно ги исполниле двете познати староградски песни „Брала мома капини“ и „Болен ми легнал Миле Попјорданов“.

Во Ќустендил немало претставници на организацијата Гинисова книга на рекорди, но организаторот ги обезбедил сите потребни документи и видео запис од настанот.

За достигнувањата на најстарата активна музичка група од Гевгелија пишуваше и порталот „културно.мк“.

 

ФОТО од корицата на првиот снимен винил албум на „Распеани гевгеличани“ во 70-те години од 20 век

Достигнувањата на музичката група „Распеани гевгеличани“ не се за изнанадување, ако се знае дека тие опстојуваат повеќе од четири децении под диригентство на основачот, музичар и музичкиот педагог (сега во пензија) Александар Попов. За нивните забележителни почетоци во 70-те години од минатиот век беше снимена докуметирана музичка емисија од „Македонската телевизија“, а во студиото на „Македонското Радио“ снимија и лонг плеј плоча со песни од гевгелиско. Сериозната посветеност на одржувањето на музичката култура и традиција од минатото на овие простори со нови генереации следбеници и членови на „Распеаните гевгеличани“ е заслуга на овие пејачки ентузијасти и неуморниот Александар Попов.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.