Тамара вечерва ја претставува Македонија на Евросонг

Четврток, 16 Мај 2019

Вечерва во Тел Авив, Израел ќе се одржи второто евровизиско полуфинале, на кое свој настап ќе има македонската претставничка Тамара Тодевска со песната „Proud“
На големата сцена ќе застанат вкупно 18 изведувачи од исто толку членки на Евросонг. Тамара ќе настапи под реден број 17.
Вечерта ќе ја отвори Ерменија, а во борбата за пласман уште ќе ги видиме и чуеме и претставниците на Ирска, Молдавија, Швајцарија, Латвија, Романија, Данска, Шведска, Австрија, Хрватска, Малта, Литванија, Русија, Албанија, Норвешка, Холандија и Азербејџан.

Можност за понатамошен пласман, односно за влез во големото саботно финале имаат десетмина претставници, а според обложувалниците во вечерашнот полуфинале настапуваат и најголемите фаворити за победа - Холандија и Шведска, кои имаат најголеми шанси. Добро стојат и Русија, Азербејџан и Швајцарија.

На првата полуфинална вечер на Евросонг што се одржа завчера настапија изведувачи од 17 земји од кои 10 обезбедија учество во финалето. Тоа се Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија. Финалето е закажано за сабота, 18 мај.


Last modified on Четврток, 16 Мај 2019 - 16:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.