Сеќавање: 13 години без Тоше

Петок, 16 Октомври 2020

Останаа во спомен само неговите песни и добрите дела по кои го паметат луѓето на кои им помогна, без мадиумски помпи, само широко отворено срце да помогне.

Денес се навршуваат 13 години од трагичната сообраќајна несреќа во која загина нашиот македонски и Балкански славеј, Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година, кај местото Нова Градишка, во утринските часови Македонија остана во шок, а Балканот затечен - колку љубов и симпатии имало ова македонско момче кај пошироката публика секаде каде што престојувал, секаде каде се слушала неговата песна.

Погребен на Гумење мегу Крушевските великани, неговото почивалиште беше опсипано со цвеќиња, плишани мечиња, срциња кои му ги оставаа неутешните од болка негови фановите.

Сега, конечно пристигнуваат добри вести од Крушево и конечно се решава болното прашање - „Вечната куќа“ на Тоше е при крај, достојно место каде ќе почива.

- „Вечното почивалиште на поп-иконата и нашиот сограѓанин Тоше Тодор Проески беше неостварен сон на многу фанови и посетители на Крушево. Нашата цел беше да го изградиме тој вечен дом, што значи многу за нашата општина и нашата земја. Тоше Тодор Проески е поп икона не само во Крушево, тој е амбасадор на Крушево, амбасадор на нашата земја и покажа како да се заштити и одбрани нашата земја“, рече градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Се реновира и манастирот „Свето Преображение“, за кој Тоше помогна да се изгради, каде што често спиеше. Просторијата во која спиеше Тоше беше недопрена. На стотина метри се наоѓа крст, поставен во чест на Тоше.

„Долги 13 години“

Сеќавањето за пејачот го чуваат и фановите и колегите. Тони Цетински се огласи на својот Инстаграм профил по повод оваа болна годишнина.
Тони објави колаж од постови во кои позира со Проески, со натпис „Засекогаш Тоше“.
Македонскиот актер и шоумен Игор Џамбазов пак во својот пост на Инстаграм потсети дека Тоше е повеќе од пејач, пример на човечност од која требаше сите да учиме.

“13 dugih godina” Sutra negdje u ovo vrijeme napustio si nas fizički ali samo fizički brate moj. Ne mogu vjerovati...

Posted by Tony Cetinski on Wednesday, October 14, 2020
View this post on Instagram

Тоше...

A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov) on

Last modified on Петок, 16 Октомври 2020 - 13:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.