Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

“Сеир“ нов музички албум на Влатко Стефановски

Вторник, 28 Јануари 2014

Гитарскиот маг - Влатко Стефановски го споделува „Сеир“ со публиката, во кој се содржани 10 нови авторски композиции, после многуте звуковни авантури кои ги приредил за публиката од сите меридијани

„Сеир“ е насловен новиот албум на Влатко Стефановски, гитарскиот маг и еден од најпознатите македонски музичари во светот. На него се поместени 10 нови авторски композиции, а објавата како издание на „Езотерија рекордс“ се појавува по цела една декада од обелоденувањето на претходникот „Кула од карти“.

По многу звуковни авантури во разни формации по сите меридијани, Влатко Стефановски конечно реши да ја сподели со публиката својата нова колекција авторски песни на која трпеливо, во домашното студио, работеше во изминативе четири години. Албумот го наслови „Сеир“ по, како што вели, убедливо „највеселата нумера на него“ длабоко свесен дека од оваа дистанца тоа може да се толкува на најразлични начини.
Сеирот е една карактеристична балканска дисциплина, а тоа значи повеќе да се коментира отколку да се работи, повеќе да се озборува отколку да се гледа сопствениот живот...

„Мене ме инспирира таа една состојба на духот затоа што мислам дека сеирот е една карактеристична балканска дисциплина, а тоа значи повеќе да се коментира отколку да се работи, повеќе да се озборува отколку да се гледа сопствениот живот...Песната во исто време има и афирмација и критика на тоа чувство или ако сакате наша дисциплина. Така што сето тоа може да се погледне од многу страни. Инаку овој албум го снимав четири години. Намерно
за да му ги согледам сите квалитети и мани. Како спор сликар...знаеш ќе отвори платно ќе удри две линии и следните две ќе чекаат уште две години. Си ја дозволив таа привилегија да работам долго затоа што сакав да направам нешто што ќе има своја тежина и вредност. Им правев искушение на фајловите – дали ќе преживеат или ќе бидат спремни за бришење.“

Говорејќи за стиховите во песните, Стефановски кој многупати досега го потврдил своето мајсторство и на ова поле, истакнува дека во случајов понудил 10 навистина промислени текстови и дека притоа ништо не е случајно направено.

„Секој збор е ставан на кантар и пред да биде отпеан многупати е измерен. Не сум толку многу
интроспективен. Пишувам за работи кои што ме опкружуваат и кои што сум ги открил и кај себе и кај тие околу мене. И во потесниот и во поширокиот круг. Меѓутоа овојпат не сум толку сериозен. Има малку хумор во сето тоа што го зборувам, што го кажувам и што го пеам. Има некаква мала дистанца затоа што не мора да значи дека мојата лична вистина во исто време е уметничка вистина. Уметничката вистина често пати може да биде далеку од нас, па да ја согледаме, да ја видиме и да ја уловиме. Не се бавев со психијатрија, психоанализа на овој албум. Се бавев повеќе со радоста на креативноста, ако така може да се каже.“

На „Сеир“, каде по првичното преслушување покрај насловната освојуваат и песните како „Суперхерои“, химничната „Guitar Tzar“, соул-хуманистички обоената балада „Love For All“, поетичната „Фосфорна месечина“ (која патем ја следи линијата во денес класичните теми како „Ја чувам ноќта од будните“ и „Глуво доба“), радио податливата „Фокусирам и зумирам“...), бележито е и присуството на бројните музички собеседници кои несебично му помогнале на Стефановски во комплетирањето на неговата нова објава. Така, покрај неговите долгогодишни придружници Ѓоко Максимовски и Дино Милосављевиќ, тука се и Каролина Гочева, Раде Шербеџија, Дамир Имери, Зоран Маџиров, Васил Хаџиманов и мнозина други врвни инструменталисти.

Инаку албумот излегува со етикетата на сопствената продукција „Езотерија рекордс“, а гитаристот вели дека иако нема спонзори со кој што би направил сензационална промоција на „Сеир“, сепак ќе стори сè материјалот да заживее и да стигне до публиката.

Last modified on Четврток, 30 Јануари 2014 - 04:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.