Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

„ШУТКА РОМА РАП“ на светски музички форум во Франција

Среда, 19 Март 2014

Момците од населбата Шуто Оризари се единствениот македонски претставник меѓу 2.500 учесници на фирумот  „Бабел мед мјузик“

 

Пред да настапи на реномираниот музички форум „Бабел мед мјузик“ на 22 март во Марсеј, Франција, македонскиот состав „Шутка Рома Рап“ ќе одржи концерти во Белград и во Љубљана. Раперите од скопската населба Шуто Оризари кои настапуваат со бенд во живо, Вчера (18 март) свиреа во Културниот центар „Град“ во главниот град на Србија. Додека денеска (19 март), тие се во концертната сала „Менза при кориту“ во словенечката метропола.

По овие два настапи, екипата заминува за Франција каде што ќе биде единствен претставник од регионот на „Бабел мед мјузик“. На тридневниот форум ќе присуствуваат повеќе од 2500 професионалци од музичкиот свет, а ќе се одржат околу 30 концерти. Дел од програмата се и презентации и дискусии посветени на разни проблеми во музичката индустрија. Идејата на форумот е да се разменат искуства и да се воспостават контакти за понатамошна соработка. Во Марсеј ќе настапат бендови од Кина, Иран, Израел, Италија, Мали и голем број други земји.

Групата од Скопје лани го објави вториот студиски албум Me Sijum Underground (Јас сум андерграунд), кој излезе под етикетата на унгарската издавачка куќа „Фоно“ и се најде на високото осмо место на една од најпрестижните европски топ-листи „Ворлд-мјузик чартс јуроп“. Зад себе го има и деби-изданието „Шутка, моето родно место“. Музичарите имаат настапено и на некои од најпознатите европски фестивали како „Сигет“ во Унгарија и „Роскилде“ во Данска.

„Шутка Рома Рап“ на почетокот на мај ќе бидат дел и од музичката манифестација „Балкан трафик“ во Брисел.

Last modified on Среда, 19 Март 2014 - 22:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.