Топ Новости >

Продоложи да сонуваш со „Мугер фугер“

  • Четврток, Мај 14 2015

 {flike}


Бесплатен Мугер Фугер концерт пред платото на МКЦ.
Како и секогаш така и овој пат со многу ампови, гитари, ударни и други инструменти...и многу, многу ликови. 

Продоложи да сонуваш со „Мугер фугер“ Алтернативниот рок бенд „Мугер фугер“ ќе одржи промотивен концерт за новиот албум „Продолжи да сонуваш“ пред платото на МКЦ.

По издавањето на албумот „Продолжи да сонуваш“ за независната издавачка куќа „ПМГ Рекордингс“ еден од најпознатите алтернативни рок бендови кај нас ќе одржи промотивен концерт утревечер, 14 мај, во 20:30 часот, пред платото на МКЦ, под отворено небо.
Ова е осми студиски албум на „Мугер фугер“ и доби одлични критики. Сеад Хаџиќ-Сецко од бендот што изминативе години активно создава авторска музика, рече дека соогласно традицијата на бендот, ова ќе биде единствена концертна промоција. Концертот ќе биде бесплатен, како што вели тој, „бидејќи ние секогаш сме биле со народот“.

На утрешниот концерт ќе настапат дваесетина сегашни и поранешни членови на бендот, како и нивни соработници и гости, меѓу кои Сашко К., Џоле, Оки, Сашо М., Енко, Горан Трајкоски, Тања Тас, Дени ,Васко А., Еди, Ивица, Ицко, Ади Имери, Зоки Т., Алек, Борче, Пеце, Васко Б.

Бендот ќе ги отсвири шесте песни од новиот албум и неколку песни „што биле значајни за нас во изминатите седум години“, вели Сецко. „Секогаш е поголем предизвикот да се изведе албумот во живо затоа што сè се случува одеднаш и нема враќање, така што самата таа енергија е многу поприсутна на концертите отколку во студиските снимки баш поради стресот“, додава тој за задоволството од свирењето во живо пред публика.

Подгответе се добро, ќе биде пожестоко од било кога! - најавуваат од бендот.


Заврши снимањето на „Game of thrones“

Заврши снимањето на последната осма сезона на серијата „Game of thrones“, во која наместо 10 епизоди како во претходните сезони, ќе има 6 епизоди кои ќе бидат временски подолги

Повеќе

„Волим живот“ - нов летен хит на Неда

Балканската ѕвезда, пејачката Неда Украден која оваа година полни 50 години од својата кариера  лансираше видео запис за својата нова песна 

Повеќе

Пејачот Влатко Илиевски пронајден мртов

Нема знаци на насилство,  ОЈО го истражува случајот

Повеќе

Д Фестивал спремен за старт

На 6-ти јули со отварање на фестивалската сцена Дојран се подготвува и за почеток на туристичката сезона

Повеќе

Се снима филм за Џуди Гарланд со Рене Зелвегер

Филмскиот лик на миленичката на Холивуд и продукцијата на Дизни, 40 години подоцна ќе го оживее Рене Зелвегер

Повеќе

Ева Лонгорија стана мајка

Познатата актерка „очајната домаќинка“ роди машко дете и за прв пат стана мајка

Повеќе

Том Круз во нова Невозможна мисија: Распад на системот

Нова вратоломија - воен скок со падобран од  25.000 метри 

Повеќе

33 издание на Фолк Фест Валандово

Вечерва во Фестивалската сала "Јанко Узунов" во Валандово се одржа ревијална вечер на 33 по ред „Фолк Фест Валандово 2018“

Повеќе

Кралска венчавка меѓу принцот Хари и Меган

Англискиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл по венчавката станаа Војводата и Војвотката од Сасекс

Повеќе

Израел победник на Евровизија

Со најмногу поени од телевоутинг Израел од третото место според жирито стана севкупен победник на годинашниот избор на песна на Евровизија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.