Биографска книга и видео во чест на Тоше

Сабота, 25 Јануари 2014

По повод денот на неговото раѓање промовирана книгата “Ова не е крај“ и видео за песната “Жао ми је“ 

 

Во чест на раѓањето на македонската музичка ѕвезда која со својата песна го обедини Балканот, нашиот незаборавен Тоше Проески, денеска беше промовирана биографска книга со наслов „Ова не е крај“.
Книгата опфаќа сегменти од животот на Тоше, од почетоците, до подемот на неговата кариера, а сеќавањата за него ги споделуваат најблиските, сестрата Дора, зетот Славен Ристески, внукот Кристијан, пријателите и колегите, а интересни случки од детството откриваат и неговите другари. Од Фондацијата Тоше Проески, велат заедно со авторката Соња Алексоска Неделковска, биографијата ја подготвувале повеќе од две години.

По повод роденденот на Тоше, беше промовиран и видео запис за песната „Жао ми је, “ снимен во 2006-та година.

Во чест на роденденот на Тоше Проески, традиционално се одржа и голема крводарителска акција. Најбројни беа повеќекратните крводарители, но меѓу нив имаше и млади луѓе, кои за првпат даруваат крв.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.