11 години без Тоше

Вторник, 16 Октомври 2018

16 октомври 2007 - Денот кога Македонија и Балканот го оплакуваше најпопуларниот поп пејач што ги сакаше сите, Тоше Проески

 

 

16 октомври 2007 - Денот кога Македонија и Балканот го оплакуваше најпопуларниот поп пејач што ги сакаше сите, Тоше Проески.

Во негов спомен и незаборав се потсетуваме со песните што ги испеа на својот последен концерт одржан на 5-ти октомври на Скопското сајмиште пред 20 илјадна публика, десет дена пред трагичната смрт, кога фановите му направија ѕвезден поздрав со светнатите мобилни телефони.
Ѕвездите се сега придружнички на овој талентиран македонски пејач и музичар, кој многу рано во младоста расцвета во естрадниот бизнис и за 10 години достигна Балканска слава. Подготвувајќи се за промоцијата на својата светска кариера со албумот песни на англиски јазик, Тоше замина ненадејно оставајќи зад себе седум снимени албуми, препеани на неколку јазика, и постхумната промоција на последниот албум наменет за англискиот пазар.

Во слава и незаборав, го споменуваме со песните кои ни' ги остави во траен спомен.

 

 

Last modified on Вторник, 16 Октомври 2018 - 17:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.