Топ Новости >

{flike}


Од вкупно девет филмови кои се натпреваруваа во најпрестижната награда „Оскар за најдобар филм“, златната статуетка ја понесе филмската екипа на „Обликот на водата“. На минатогодишните презентери за најдобар филм, кои направија гаф во прогласувањето на најдобар филм, Ворен Бити и Феј Данавеј повторно им беше доделена честа да го прогласат најдобриот филм според гласовите на Американската филмска академија.

Френцис Мекдорманд беше избрана за најдобра актерка за глумата во одличниот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“.

Гери Олдман го доби оскарот за најдобар актер во улогата на Винстон Черчил во филмот „Најтемниот час“.

Оскар за споредна машка улога доби актерот Сем Роквел кој глуми несовесен полицаец што ја занемарил истрагата на убиството на силувана локална девојка од филмот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“, но трогателната приказна го трансформира неговото однесување.

Оскарот за споредна женска улога го доби Allison Janney која глуми мајка во филмот „I Tonya“ на надарена лизгачка што со својата упорна амбиција за успех ја уништува кариерата на својата ќерка.

Режисерот на најдобриот филмско остварување „Обликот на водата“ Гилермо Дел Торо стана носител на статуетката за најдобра режија. За себе рече дека е имигрант, дека живеел во многу држави во Америка и така го осознал животот и се заблагодари што Америка му пружала можноста да твори и остварува и да успее во светот на филмот. Својата статуетка ја посвети на сите млади филмаџии кои имаат амбиција да успеат во филмската уметност.

Филмот „Blade Runner 2049“ доби два оскари, за најдобра кинематографија и најдобри визуелни ефекти.

Трансформацијата на Гери Олдман во филмот „Најтемниот час“ во ликот на премиерот Винстон Черчил, секој ден траела по четири часа пред снимање, со што тимот на шминќери го заработи оскарот во оваа филмска категорија.

Историската воена драма „Данкирк“ која се базира на настаните од 1940 година со германската инвазија на Европа, доби награда за најдоар звук, награда за монтажа на звук и најдобра филмска монтажа.

Филмските „тешкаши“ Стивен Спилберг кој е режисер на филмот „The Post“ во кој глумат Мерил Стрип и Том Хенкс, покрај номинацијата за најдобра женска актерка, не доби ниту една награда.


 

Том Круз во нова Невозможна мисија: Распад на системот

Нова вратоломија - воен скок со падобран од  25.000 метри 

Повеќе

33 издание на Фолк Фест Валандово

Вечерва во Фестивалската сала "Јанко Узунов" во Валандово се одржа ревијална вечер на 33 по ред „Фолк Фест Валандово 2018“

Повеќе

Кралска венчавка меѓу принцот Хари и Меган

Англискиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл по венчавката станаа Војводата и Војвотката од Сасекс

Повеќе

Израел победник на Евровизија

Со најмногу поени од телевоутинг Израел од третото место според жирито стана севкупен победник на годинашниот избор на песна на Евровизија

Повеќе

Lost and Found не влезе во финале на Евросонг 2018

Македонската група Eye Cue што ја претставуваше Македонија на годинашниот избор на Евросонг не доби доволно гласови за впез во финалниот избор за Песна на Евровизијата

Повеќе

„Ај кју“ вечер настапуваат 11ти на Евровизија 2018

Вечерва со почеток во 21 часот започнува првата полуфинална вечер за избор на песна за Евровизија 2018

Повеќе

Еден ден со Анита Мицова

Видео: Новитет на македонската естрада

Повеќе

Тридневен Рок Фест во МКЦ

Од утре па до недела, тридневниот Рок Фест во Скопје со понуда на музички, филмски и фото изложбени содржини - утрешниот музички дел е натпреварувачки

Повеќе

Почина светски познатиот DJ Avicii

Светски познатиот DJ Avicii, еден он светските имиња на денс музиката, пронајден мртов во Оман

Повеќе

Втора преобразба на оскаровката Шарлиз Терон

Холивудската убавица се здебелила 20 килограми и е препознатлива, но чувствува депресија од изгледот и новата филмска улога

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.