Топ Новости

Пол Макартни со нов албум

Вторник, 04 Септември 2018

„Egypt Station“ е 17-ти студиски албум на Сер Пол, поранешниот член на групата „Битлси“

 

 

Пол Макартни е англиски пејач и текстописец, еден од основачите и членовите на легендарните „Битлси (Beatles)“ кој по распадот на „Битлсите“ во 1970 година мислел дека никогаш повеќе нема да се занимава со музика.

– „Долго време бев во депресија. Алкохолот ми беше единствената утеха во тоа време. Се разделив со долгогодишните пријатели и ми беше тешко“ – рекол музичарот. Додал дека по распадот се повлекол од јавниот живот и дека требало да размисли како понатаму. Затоа го основал бендот „Вингс“ со тогашната сопруга Линда.

– „Ни зборуваа дека сме грозни и дека Линда нема поим за музика“ – рекол Макартни.

Макартни го издава новиот соло албум „Egypt Station“ на 7 септември и тоа е негов 17-ти студиски албум. Првите најавни песни се „Дојди кај мене” и баладата „Не знам”.

  Макартни е еден од двајцата живи членови на славната четворка, а лани гостуваше на соло албумот на Ринго Стар. Иако наполни 76 години во понеделникот, тој покажа голема енергија во последните години и одработи светска турнеја во 2016 и 2017 година.

Макартни е запишан во Гинисовата Книга на Рекорди како најуспешен музичар и композитор во историјата на популарната музика, со преку 60 дискови кои имаат достигнато златен и тираж и со продадени повеќе од 100 милиони албуми и синглови. Неговата антологиска песна "Yesterday" е исто така дел од книгата како песна со најмногу обработки (ја препеале над 2.200 пејачи) и песна која е пуштена повеќе од 7.000.000 пати на американската телевизија и радио.
Макартни е Член на редот на Британската Империја (МБЕ) од 1965, а одликуван е со титулата витез во 1997 година.

Својот најнов албум Пол со гордост го најави и на социјалните мрежи, со цел да ја подготви својата публика на најавеното музичко изненадување.

Last modified on Вторник, 04 Септември 2018 - 22:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.