11 години без Тоше

Вторник, 16 Октомври 2018

16 октомври 2007 - Денот кога Македонија и Балканот го оплакуваше најпопуларниот поп пејач што ги сакаше сите, Тоше Проески

 

 

16 октомври 2007 - Денот кога Македонија и Балканот го оплакуваше најпопуларниот поп пејач што ги сакаше сите, Тоше Проески.

Во негов спомен и незаборав се потсетуваме со песните што ги испеа на својот последен концерт одржан на 5-ти октомври на Скопското сајмиште пред 20 илјадна публика, десет дена пред трагичната смрт, кога фановите му направија ѕвезден поздрав со светнатите мобилни телефони.
Ѕвездите се сега придружнички на овој талентиран македонски пејач и музичар, кој многу рано во младоста расцвета во естрадниот бизнис и за 10 години достигна Балканска слава. Подготвувајќи се за промоцијата на својата светска кариера со албумот песни на англиски јазик, Тоше замина ненадејно оставајќи зад себе седум снимени албуми, препеани на неколку јазика, и постхумната промоција на последниот албум наменет за англискиот пазар.

Во слава и незаборав, го споменуваме со песните кои ни' ги остави во траен спомен.

 

 

Last modified on Вторник, 16 Октомври 2018 - 17:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.