Топ Новости

Одбележување на годишнина од раѓањето на Тоше Проески

Петок, 25 Јануари 2019

Денеска, 25 јануари Тоше ќе наполнеше 38 години, а неговите песни ќе ги пеевме заедно со него наместо во спомен за него

 

 

За Балканскиот славеј не постои дата на умирaње туку само дата на раѓање - така велеа фановите на Тоше не помирувајќи се со неговата прерана смрт.
Од тие мотиви, да го слават раѓањето на најсветлата музичка ѕвезда на овие простори, Општина Крушево заедно со спомен куќата „Тодор Проески“, Меѓународната фондација „Тоше Проески“, ООУ Никола Карев и СОУ „Наум Наумовски Борче“ денеска на неговиот роденден организираат уште едно одбележување на денот на раѓање на Тоше Проески.

Денеска, 25 јануари ќе беше 38-от роденден на Тоше. Ќе ги пееше своите песни, можеби на некој меѓународен концерт. Но, сепак неговите песни одекнуваат незаборавени и денеска и после 11 години од неговото заминување.

Одбележувањата започнуваат во 11 часот со полагање свежо цвеќе на вечното почивалиште на Тоше во Крушево.
Во 12 часот започнува манифестацијата во спомен куќата „Тодор Проески“ на која ќе настапат: Елена Ристеска, Сотираки Чакалар, Марија Котеска, читање извадоци од песните на Тоше од страна на ученици од крушевското средно училиште, а ќе бидат доделени и благодарници.

Во текот на манифестацијата ќе се одвива и креативна работилница во авторство на ракотворци од Битола.

Освен песната и музиката Тоше беше познат и по широкото срце отворено за сите на кои им треба помош, и чест крводарител. Во негов спомен, денеска, петок 25 јануари во спомен куќата „Тодор Проевски“ во Крушево, напоредно ќе се одржи и 12 МЕМОРИЈАЛНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Истата ја организираат Црвен крст на Република Македонија - Општинска организација Крушево во соработка со Спомен куќа Тодор Проески.
- „За да го почувствуваме присуството на нашиот ангел чувар Тоше меѓу нас, да го продолжиме делото на Тоше, да даруваме крв како би биле горди на самите себе така како што сме горди на него“, порачуваат организаторите.

Вратите на спомен куќата за доброволците крводарители се отворени од 09-16 часот.

 

Last modified on Петок, 25 Јануари 2019 - 04:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.