Топ Новости

Жељко Самарџиќ за Тоше: Беше вонсериски пејач

  • Сабота, Фев 09 2019

Сеќавање за првата средба со Тоше Проески, со неговиот глас, а потоа и лично

 

 

Српскиот пејач Жељко Самарџиќ кон средината на месецот гостува со свој концерт во Скопје, па е чест посетител на медиумите во најава на концертното дружење со македонската публика. На едно од гостувањата во емисијата „Живот со стил“ ги евоцираше спомените за својата средба со Тоше Проески, најпрво со неговиот глас, а потоа и личното запознавање

„Случајно се запознав со Тоше. Зет му беше со него. Подоцна дознав дека тоа му бил зет.
Имав концерт во Охрид. Бевме во некоја пицерија. Ми пријде зетот. Ме праша дали млад пејач може да се запознае со мене. Се запознавме, тој ми даде касета како подарок. Кога одевме, ја ставив касетата во комбето и бев фрапиран. Реков дека тоа дете е вонсериски пејач. Сите се согласија со мене“, сеприсетува Жељко во емисијата на ТВ 24 и продолжува:
„Следната година настапував на Сунчане Скале во Херцег Нови, се појавува момче, јас не ги запомнив ни името ни презимето. Бев третопласиран. Потоа ми пристапи едно момче кое ја доби втората награда и потоа групата „Макадам“. Ми кажа дека е од Македонија. Му кажав дека сум запознал најдобар пејач од младите и дека би сакал кога-тогаш да го сретнам. Не можам да се сетам на името. Одговори дека е тој. Јас сум Тоше. Го прегрнав!
Оттогаш станавме добри другари, редовно се слушавме по телефон. Бев на неговиот концерт во Белград како поддршка. На тој концерт тој кажа дека на осми март Жељко Самарџиќ има концерт во истата арена. Нема да поверуваш. Таа арена по неговиот концерт беше најпродаваната арена досега. Остана тоа сеќавање засекогаш како и фотографијата која ја имам со него“, ја заврши Жељко приказната за нашата најголема музичка ѕвезда.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.