Среќа во домот на Атиџе Муратовска

Недела, 28 Февруари 2021

Хероината од македонскиот оскаровски кандидат „Медена замја“ - Атиџе Муратовска вчера со своите пријатели со песна, ора и пита ја славеше завршницата на реновирањето на својот нов дом во селото Дорфулија каде екипата на „Меденаа заемја“ и купи нов дом на документираната животна паталка.

Зајакнати темели, нов под во сите соби, нова фасада, нов кров и олуци, со пригоден дониран мебел и покуќнина е донација од добрите луѓе кои ја препознаа вредноста на напатената душа која што ништо не бара од животот освен еднакви права за опстојување на сите, со својата легендарна реченица од филмот: „Пола од медот за мене, пола за пчелите“.

Среќната Атиџе ги дочека со радост добрите гости, ги почестија мајсторите за завршената работа, запеа од радост „Македонско девојче“ и песните од својата младост, поведе оро заедно со добредојдените гости.
Последните завршни градежни дотерувања на новото живеалиште на Атиџе се донаторски прилог од хуманите луѓе, организирани со семејниот пар Марија и Маурисио Дибијаџо, нашинка во дијаспората која отвори сметка за донации посветени за А. Муратовска а добрите луѓе донираа за топлината на нејзиниот нов дом, малку донирана топлина од добрина затоа што го разголи својот празен и тежок живот пред светската публика.

Предводник на гостите беше водителката Сузана Турунџиева која често и' приредува изненадувања на својата нова пријателка Муратовска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.