ВИДЕО: Ѓубре од нашите простори

Вторник, 24 Септември 2019

Нова Диверзија на Дејан Малзарков.
- „Се отвара нова Олимпијада. Се вика „Фрлајте ѓубре насекаде. Е, Македончето ако не а тепе тука, да зиме прво место, златна медаља, не знам уф шо ќе зиме. Уф ништо друго“.

Ова е новата порака на Дејан. Од една страна чистиме, а секој ден ново губре не' опкружува. Состојбата со чиста животна средина треба да ја одржуваме сите, а не само комуналците и повремените еко акции. Тоа значи, прописно фрлање и складирање на отпадот во канти и легални депонии, а не да создаваме слики од расфрлани хартии, најлон кеси, пластика, насекаде околу зеленилото кое не' опкружува, особено на излез од населените места до патиштата, каде необзирните поминувачи фрлаат се' што им е вишок во текот на патувањето.

Погледнете. И хуморот има своја порака.

Last modified on Вторник, 24 Септември 2019 - 16:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.