Македонската песна „Зајди, зајди“ ритмичка инспирација

Вторник, 01 Октомври 2019

Кога совршенството и македонската песна ќе се комбинираат, секогаш остануваат забележани од публиката и наградени од уметничките познавачи.
Таков е случајот со ритмичкиот настап на младата 17 годишна гимнастичарка Александра, која патем настапува за Италија, но одбрала својот трофеен ритмички танц пред спортското жири да го одигра на македонслата народна песна „Зајди, зајди“.
За овој ритмички спој доби бронзен медал на Светското првенство во ритмичка гимнастика лани во Софија. Ете како македонските вредности биваат промовирани и од други уметнички познавачи на музички квалитет кој трае и не остава никого рамнодушен.

Александра Ана Марија Агиргукуле (родена на 15 јануари 2001 година во Јаџи, Романија) е индивидуална ритмичка гимнастичарка која моментно ја претставува Италија. Таа е четирикратен медалист на Европското првенство во јуниорска 2016 година. На национално ниво, таа е национален шампион во целиот свет на Италијанците во 2019 година, двократен (2017, 2018 година) италијански Национален сензибилен сребрен медал и трикратен (2012, 2013, 2015 година) Италијански јуниорски шампион, и бронзен медалист со топка на Светското првенство во 2018 година.

Last modified on Вторник, 01 Октомври 2019 - 00:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.