Топ Новости

Македонската песна „Зајди, зајди“ ритмичка инспирација

Вторник, 01 Октомври 2019

Кога совршенството и македонската песна ќе се комбинираат, секогаш остануваат забележани од публиката и наградени од уметничките познавачи.
Таков е случајот со ритмичкиот настап на младата 17 годишна гимнастичарка Александра, која патем настапува за Италија, но одбрала својот трофеен ритмички танц пред спортското жири да го одигра на македонслата народна песна „Зајди, зајди“.
За овој ритмички спој доби бронзен медал на Светското првенство во ритмичка гимнастика лани во Софија. Ете како македонските вредности биваат промовирани и од други уметнички познавачи на музички квалитет кој трае и не остава никого рамнодушен.

Александра Ана Марија Агиргукуле (родена на 15 јануари 2001 година во Јаџи, Романија) е индивидуална ритмичка гимнастичарка која моментно ја претставува Италија. Таа е четирикратен медалист на Европското првенство во јуниорска 2016 година. На национално ниво, таа е национален шампион во целиот свет на Италијанците во 2019 година, двократен (2017, 2018 година) италијански Национален сензибилен сребрен медал и трикратен (2012, 2013, 2015 година) Италијански јуниорски шампион, и бронзен медалист со топка на Светското првенство во 2018 година.

Last modified on Вторник, 01 Октомври 2019 - 00:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.