Топ Новости

Накитена елка во Чернобил после 33 години од катастрофата

Петок, 27 Декември 2019

Прв пат од нуклеарната катастрофа од 1986 година, во чернобилскиот град на духови Припјат е накитена елка. Наместо вообичаени новогодишни украси, елката е накитена со фотографии од семејни албуми.

- „Животот се враќа во Припјат. Ова станува необично, нестандардно туристичко место“, вели Јарослав Јeмелјаненко, член на Советот на Агенцијата за управување со зоната.

Додава дека некогашниот напуштен град секојдневно го посетуваат туристи од целиот свет.

За да се зачува ова уникатно место, потребно е да се добие статус на споменик од национално значење и статус на списокот на наследство на УНЕСКО, додава Јeмелјаненко.

Организаторите на акцијата велат дека главната цел е да се фокусираат на процесот на претворање на областа во музеј и зачувување на објектите.

Бројот на туристи во оваа област значително се зголеми во последните години, особено поради серијата „Чернобил“ што се емитуваше годинава.
Last modified on Петок, 27 Декември 2019 - 11:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.