Топ Новости

Забава во домашен карантин

Петок, 13 Март 2020

Италија е со затворени граници по прогласувањето на земја со висок ризик во Европа, поради големиот број случаи со корона и висок процент на смртност на заболените. Цела земја е во изолација. Сите граѓани се упатени да седат дома. Работат само аптеките и продавниците за храна и стопанските гранки за производство на храна.
Улиците се празни, ама желбата за забава, да се одржи оптимизмот за надминување на состојбата ги тера луѓето на песна. Пеат по балкони едни со други, споделуваат рефрени, тактови, насмевки.
Таков е животот. Живееме едни покрај други, едни до други, ја делиме заедничката закана - корона - која само одредено време не' оддалечува додека го победиме вирусот.
Видеото е од Наполи, Италија.

Last modified on Петок, 13 Март 2020 - 12:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.