Топ Новости

Со музика против корона изолацијата

Сабота, 14 Март 2020

Распеани балкони против корона. Диско на балкон и балконска публика - така се забавуваат жителите во Италија. Таму е воведен полициски час. Никој не смее даго напушти домот, освен за набавка на храна и лекови. Сите седат дома, во самоизолација, како мерка против ширењето на корона вирусот.
Италија стана жариште во Европа со рапиден број на заболени и смртност која достигна и над 200 лица за еден ден, а досега има повеќе од илјада смртни случаи како последица од корона.

Забавата по балкони, диско со звучен разгласен систем, свирење на инструменти, забава на тераса од станбена зграда ... се дел од сликите на самоизолираните жители на Италија. Ова е забава со која жителите си праќаат порака дека ќе помине и овој домашен карантин, и дека имаат желба да ја надминат кризата со вирусот.
Да уживаме во нивниот оптимизам и да го одржуваме нашиот оптимизам дека почитувајќи ги мерките на намален јавен контакт и престој по институции и ресторани ќе го оневозможиме патот и развојот на вирусот кај нас.

Мајсториите на ДЈ-ите ја дополнуваат и индивидуалните музичари, а ужуваат сите од балконите и околните згради. Пораката на сите е: „Ќе помине и ова“. Видеата со одбрани музички балконски перформански станаа забава за жителите на Италија, земјата со висок ризик од Covit-19, но песната ги крепи да ја издржат изолацијата за да се извлечат од заканата на короно вирусот. Гевгеличани, време е за музика !
Last modified on Сабота, 14 Март 2020 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.