Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Музичкото училиште со он лајн изведба за крај на учебната година

Четврток, 11 Јуни 2020

Наместо вообичаениот завршен концерт со сите ученици во Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ Гевгелија, со кое учениците ја почестуваат локалната публика за крајот од школската година, презентирајќи го наученото, годинава во пандемски услови секој работеше од дома и на таков начин со помош на техниката се создаде заеднички домашен музички концертен перформанс.
Учениците во соработка со своите наставници создадоа видео музичка изведба од композиторот В.А.Моцарт - Прекрасна песна од операта „Волшебната флејта", а ја исполнува музичкиот оддел при ООМУ „Васо Карајанов" Гевгелија.

Директорката на училиштето Сузана Стефанова пофалувајќи го нивниот труд во вонредни услови од дома, ја спомена и поддршката на родителите, но и помошта на наставниците во создавањето на овој преточен музички поздрав за крај на школската година за учениците од ООМУ. Тоа се Зоран Гогов, Александара Лазаров (техничка поддршка), Влатко Сапламаев (пијано придружба) и Соња Панова (тимски организатор).

- „Им благодариме како на учениците така и на наставниците, а од септември продолжуваме со нови сили!“ - порачуваат од ООМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 11 Јуни 2020 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.