Јапонците престрашени од 10 дневен одмор

Петок, 05 Април 2019

Имаат 10 дена одмор и не знаат што да прават со нив - 45% од анкетираните јапонци се чувствуваат несреќно кога станува збор за одморот

 

 

Од 27 април до 6 мај јапонските граѓани ќе го поминат неработно. Поводот е абдицирањето на царот Акихито, чиј престол ќе го преземе неговиот најстар син Нарухито. Но, јапонците, не се среќни во врска со претстојниот 10 дневниот одмор.

Многумина ќе заминат на патување во странство, но работниците кои ги плаќаат по час не му се радуваат на одморот.

Како што пишува „Гардијан“, не се радуваат ни многумината родители во услужниот сектор, бидејќи проблем им е што да прават со децата додека тие се на работа. Во текот на тие 10 дена за децата нема да бидат достапни продолжен престој во училиште или во градинка.

Јапонските магазини спровеле анкета која покажа дека 45% од анкетираните се чувствуваат несреќно кога станува збор за одморот, додека 35% се среќни поради тоа.

Просечен Јапонец користи само 10 слободни дена годишно, што е половина од вкупниот број на денови кои ги имаат за годишен одмор.

Околу 60% од Јапонците се чувствуваат виновно кога користат платен годишен одмор, а многумина велат дека тоа е поради шефовите кои не дозволуваат отсуство од работа.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.