Топ Новости

Од концентраџионен логор до луксузен хотел и туристичка атракција

Недела, 10 Ноември 2019

Ова е нов туристички проект на Црногорската Влада, од тврдина изградена во 19 век, претворена во концентрационен логор за време на ВСВ во 20 век, во новото 21-во столетие да го претвори во туристичка атракција.

Островот Ластавица, на кој се наоѓа тврдината „Mamula“, се наоѓа на влезот на заливот Бока Которска, а тврдината била изградена во 1853 година од австро-унгарскиот генерал Лаза Мамула.
Во текот на Втората светска војна, италијанскиот фашистички лидер Бенито Мусолини ја претворил тврдината во концентрационен логор. Околу 2.000 затвореници живееле таму - 80 од нив биле егзекутирани, а други 50 починале од глад во мрачните и тешки услови на концентрациониот логор.

Во 2016 година парламентот на Црна Гора го усвои проектот со кој овој историски локалитет ќе го претвори во луксузно одморалиште со ресторани, спа и ноќни клубови.

Оваа одлука не сакаат да ја прифатат семејствата чии претци ја поминале голготата во некогашниот логор. Тие испратиле петиција до Владата на Црна Гора, да ја смени одлуката со која островот се дава под закуп, но нивниот обид е без успех. Црногорскава влада ја бранеше својата одлука, велејќи дека проектот ќе ја золеми домашната економија.

- „Се соочуваме со две опции: да го оставиме локалитетот да пропадне или да пронајдеме инвеститори кои ќе бидат подготвени да го направат достапен за посетителите“, изјави Оливера Брајовиќ, шеф на националниот докторат за развој и туризам на Црна Гора.

Компанијата издаде и соопштение во кое вели дека проектот ќе биде одличен за локалната архитектура и целосно ќе ја зачува историската вредност на островот.

ФОТО Галерија: од сегашната состојба на тврдината (1 и 2) и новиот проектен изглед предложен од компанијата заинтересирана за инвестирање во луксузен хотел, со ресторани, спа и ноќни клубови  (од 3 во 6-та фотографија)

Last modified on Недела, 10 Ноември 2019 - 12:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.