Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Уловена ајкула тешка 330 килограми кај Кавала, Грција

Сабота, 09 Мај 2020

Голема ајкула (Cetorhinus maximus) со тежина од 330 килограми, била фатена од рибари од северниот пристаништен град Кавала и пренесена до централниот рибен пазар, објавија во петокот локалните медиуми.

Големата ајкула, втора по големина жива ајкула по ајкулата-кит, била фатена во четвртокот. Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување.

Веста предизвика мала полемики во локалната заедница, при што некои ги фалеа рибарите за добриот улов, а други се противеа, со оглед дека станува збор за заштитен вид, пренесе Катимерини.
Во петокот сè уште не се знаеше дали ајкулата била случајно фатена во мрежите на рибарите или била намерно ловена.

Големата ајкула е космополитски преселнички вид, кој се наоѓа во сите светски океани со умерена температура. Се движи бавно и е безопасна за луѓето. Се храни со планктони така што ја филтрира водата.

Во секој случај, средбата со ајкула на плажите на Кавала е нешто несакано и неочекувано од секој посетител на плажите од Егејот.


Last modified on Сабота, 09 Мај 2020 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.