Топ Новости
Приведен крадец од Гевгелија - Вторник, 24 Ноември 2020 16:55

Уловена ајкула тешка 330 килограми кај Кавала, Грција

Сабота, 09 Мај 2020

Голема ајкула (Cetorhinus maximus) со тежина од 330 килограми, била фатена од рибари од северниот пристаништен град Кавала и пренесена до централниот рибен пазар, објавија во петокот локалните медиуми.

Големата ајкула, втора по големина жива ајкула по ајкулата-кит, била фатена во четвртокот. Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување.

Веста предизвика мала полемики во локалната заедница, при што некои ги фалеа рибарите за добриот улов, а други се противеа, со оглед дека станува збор за заштитен вид, пренесе Катимерини.
Во петокот сè уште не се знаеше дали ајкулата била случајно фатена во мрежите на рибарите или била намерно ловена.

Големата ајкула е космополитски преселнички вид, кој се наоѓа во сите светски океани со умерена температура. Се движи бавно и е безопасна за луѓето. Се храни со планктони така што ја филтрира водата.

Во секој случај, средбата со ајкула на плажите на Кавала е нешто несакано и неочекувано од секој посетител на плажите од Егејот.


Last modified on Сабота, 09 Мај 2020 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.