Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Електричниот авион на словенечки Pipistrel доби дозвола за летање

Петок, 12 Јуни 2020

Европската агенција за безбедност при летање (EASA) му издаде дозвола за летање на електричниот авион на словенечки „Pipistrel“. Оваа дозвола важи за летање во целиот свет и се смета за огромен чекор напред кон летови со авиони кои работат на батерии.

EASA објави дека ја коплетирала сертификацијата за Pipistrel Velis Electro, авион со две седишта кој може да лета максимум 80 минути, а го направи компанија со регистрационо седиште во Словенија.

Авионот Pipistrel има електричен мотор со две батерии и може да превезува до 600 кг. Времето на полнење варира од 40 до 70 минути, па затоа е одличен за функцијата за која е наменет – авион за часови по летање.

Авионот наречен „Велис Електро“ веќе се произведува за купувачи во седум држави, а од Пипистрел најавуваат дека првично ќе се изработат 31 авион.

„Ова е првиот чекор кон комерцијална употреба на електричните авиони, а тоа е потребно за да создадеме една авијација која нема емисија на стакленички гасови. Ова е потврда за нашиот оптимизам и за оптимизмот на другите дизајнери на авиони дека може да се направи комбинација од електричен мотор и авион“ изјави извршниот директор на Pipistrel Aircraft, Иво Боскарол.

Од EASA велат дека Pipistrel ќе биде првиот од многу електрични авиони кои ќе добијат сертификат од агенцијата додека авиоиндустријата развива нови технологии со цел да се намали бучавата и емисијата на стакленички гасови, како и да се подобри одржливоста на авијацијата.

Извор: „Euractiv“


Last modified on Петок, 12 Јуни 2020 - 15:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.