Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Тесла пред 122 години ги поставил темелите на дигиталната ера

Петок, 10 Јули 2020

Денес е 164 роденден на Никола Тесла. „Извонреден“ е млак збор за да се опише неговата генијалност, а епитетот „чудесен“ е исто така потценување за неговиот ненадминат креативен жар и талент.
Во голем дел, неговите пронајдоци се базираат на неговото инстиктивно разбирање на електрицитетот и електричната струја. Нему не му биле потребни цртежи, имал фотографска меморија, и како што самиот велел – сите нацрти се во мојата глава. Автор е на над 700 патенти.

Приказната за дроновите на Тесла и безжичниот систем ја пренесува професорот д-р Петар Кочовиќ.
Генијалниот научник Никола Тесла е задолжен што дигиталната ера е таква каква што денес ја познаваме.

Од многуте приказни за Тесла, најинтересна е таа од месец ноември 1898-та година кога научникот зборувал за начинот на функционирање и широка примена на беспилотните летала.

Патентот за кој што Тесла пишувал зборува дека беспилотните летала би можеле да се користат за пренесување на писма, за комуникација, набљудување на теренот, ловење морски животни.

Колку тоа денес потсетува на денешните Google, Amazon, Facebook?
- „Во неговиот патентиран опис има еден подолг пасус кој што зборува за визијата која што ја имал Тесла. Тоа се случило во 1898-та година кога патентот го демонстрирал во Медисон. Тогаш предвидел дека беспилотното летање во иднината ќе биде нормално за многумина. Денес имаме мали летала кои што се управуваат со радиобранови, тие станаа „играчки“ - истакнал проф. Петар Кочовиќ.

Што зборувал Тесла за леталата кои што денес ги нарекуваме дронови?
= „Тесла не го употребил зборот дрон, зборот настанал подоцна, но предвидел дека дронот ќе се користи во инженерски и научни цели. Кога знаеме дека тоа било пред 122 години, останува фасцинантно тоа што Тесла ја предвидел иднината.

Тогаш Тесла зборувал за најголемата вредност на неговиот изум која што би била влијателна на војните и вооружувањата“ - истакнал професорот.

Денес е 10 јули. Токму на оваа дата, во селото Смиљан, пред 164 години се роди неверојатниот генијалец по име Никола Тесла, кој на светот му ја подари електричната енергија, светлината, подоцна електромоторите, а ја предвидел и иднината на научните достигнувања на човекот.

 

Last modified on Петок, 10 Јули 2020 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.