Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

На Светско со картонскиот другар

Вторник, 19 Јуни 2018

„Жената не го пуштила“ па мексикански другари понеле картонскиот исечок од свој другар на СП во Русија

 

Седум мексикански другари со години правеле план како да стигнат до Светското првенство во Русија. Со таа цел купиле стар школски автобус, го исфарбале во националните бои на Мексико и со брод од Мексико требало да тргнат до Шпанија.

Но, пред тргнувањето во април, кога бил резервиран бродот кој требало да ги префрли до Шпанија, Хавиер еден од другарите ги известил останатите дека „жена му не го пушта“. Во чест на другарот Хавиер сепак тие на „креативен начин“ решија да го земат со себе.

- Хавиер ни кажа „Мојата сопруга нема да дозволи да дојдам“, па затоа не можеше да ни се придружи, но решивме да го изведеме без дозвола".

Со таа цел Хавиер го иштампале во природна големина на картон во маица со натпис „Жена ми не ме пушта“ и тргнале на пат кон Москва.

Попатно сегде се сликаат со Хавиер: во Шпанија, во Амстердам, во Берлин, по хотели, по барови, пивници, каде Хавиер ужива заедно со нив и не пропушта ништо од нивната авантура на Светско, ама во картонско издание.

Можеби иронично, по сите овие напори, седумчлената мексиканска група навивачи досега не успеала да добие какви било билети за натпреварите на својот тим и покрај нивните најдобри обиди. Но, судејќи според нивните фотографии, прославувањето на победата на Мексико над Германија беше исто толку радосно на улиците, како што беше во стадионот Лужники, а фудбалската авантура се' уште е на почеток. 

Last modified on Вторник, 19 Јуни 2018 - 15:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.