Топ Новости

ВИДЕО: Кит проголтал нуркач па го плукнал

Среда, 13 Март 2019

Неколку тонски кит проголтал нуркач, но овој нежен џин увидел дека нешто не е во ред и го плукнал нуркачот во водите без никакви повреди на телото

 

 

Неколку тонски кит проголтал нуркач на брегот од градот Порто Елизабета во Јуна Афричката Република.
За среќа, најголемиот цицач на планетата земја го исплукал во водите и нуркачот поминал без повреди.

Јужноафриканецот Rainer Schimpf (51 годишен) по исплукувањето од устата на китот ги прашал возбудено своите колеги нуркачи „Дали ја снимиле глетката кога тој бил во устата на китот“. За негова среќа и китот и колегите биле на ниво на задачата.
За китот тој бил преголем залак, зошто тогаш ловел и се сладел со сардини, а колегите не го испуштиле секој момент од настанот.


Имено, Рајнер нуркал недалеку од градот Порто Елизабета, снимајќи сардини кога замалку го проголтал кит!

– Само се појави пред мене, голташе риби и така ме голтна и мене – рекол Рајнер на кого дури и нозете му виселе од устата на китот.
– Почувствував притисок околу половината и веднаш знаев што се случило. Китот случајно ме вовлече во својата уста заедно со својот главен оброк, сардините – навел Шимпф, наградуван стручњак за зачувување на подморскиот живот со 20-годишно искуство.

За среќа, огромниот цицач увидел дека нешто не е во ред, па самиот го плукнал. Рајнер е среќен што овој нежен џин нема на менито нуркачи за јадење.

 

 

 

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.