Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Македонската песна „Зајди, зајди“ ритмичка инспирација

Вторник, 01 Октомври 2019

Кога совршенството и македонската песна ќе се комбинираат, секогаш остануваат забележани од публиката и наградени од уметничките познавачи.
Таков е случајот со ритмичкиот настап на младата 17 годишна гимнастичарка Александра, која патем настапува за Италија, но одбрала својот трофеен ритмички танц пред спортското жири да го одигра на македонслата народна песна „Зајди, зајди“.
За овој ритмички спој доби бронзен медал на Светското првенство во ритмичка гимнастика лани во Софија. Ете како македонските вредности биваат промовирани и од други уметнички познавачи на музички квалитет кој трае и не остава никого рамнодушен.

Александра Ана Марија Агиргукуле (родена на 15 јануари 2001 година во Јаџи, Романија) е индивидуална ритмичка гимнастичарка која моментно ја претставува Италија. Таа е четирикратен медалист на Европското првенство во јуниорска 2016 година. На национално ниво, таа е национален шампион во целиот свет на Италијанците во 2019 година, двократен (2017, 2018 година) италијански Национален сензибилен сребрен медал и трикратен (2012, 2013, 2015 година) Италијански јуниорски шампион, и бронзен медалист со топка на Светското првенство во 2018 година.

Last modified on Вторник, 01 Октомври 2019 - 00:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.