Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Со музика против корона изолацијата

Сабота, 14 Март 2020

Распеани балкони против корона. Диско на балкон и балконска публика - така се забавуваат жителите во Италија. Таму е воведен полициски час. Никој не смее даго напушти домот, освен за набавка на храна и лекови. Сите седат дома, во самоизолација, како мерка против ширењето на корона вирусот.
Италија стана жариште во Европа со рапиден број на заболени и смртност која достигна и над 200 лица за еден ден, а досега има повеќе од илјада смртни случаи како последица од корона.

Забавата по балкони, диско со звучен разгласен систем, свирење на инструменти, забава на тераса од станбена зграда ... се дел од сликите на самоизолираните жители на Италија. Ова е забава со која жителите си праќаат порака дека ќе помине и овој домашен карантин, и дека имаат желба да ја надминат кризата со вирусот.
Да уживаме во нивниот оптимизам и да го одржуваме нашиот оптимизам дека почитувајќи ги мерките на намален јавен контакт и престој по институции и ресторани ќе го оневозможиме патот и развојот на вирусот кај нас.

Мајсториите на ДЈ-ите ја дополнуваат и индивидуалните музичари, а ужуваат сите од балконите и околните згради. Пораката на сите е: „Ќе помине и ова“. Видеата со одбрани музички балконски перформански станаа забава за жителите на Италија, земјата со висок ризик од Covit-19, но песната ги крепи да ја издржат изолацијата за да се извлечат од заканата на короно вирусот. Гевгеличани, време е за музика !
Last modified on Сабота, 14 Март 2020 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.