Видео: Домашна забава

Среда, 08 Април 2020

Домашната изолација и седењето дома што ја наметна како превентива корона пандемијата во светот, предизвика многу часови поминати со семејството, заедничко осмислено време во игри, забава и по некоја ново научена лекција за најмладите членови на семејството.
Најновиот пејач го открива една млада брачна двојка од соседството: таткото свири, мајката снима, а детенцето пее новокомпонирана песна за тоа на кого се' личи најмладиот член од семејството.
Видеото за малиот пејач за една недела направи над 363.800 прегледи. Ако сакате да го следите неговиот пример, подолу е и оригиналниот текст од текстописецот на песната.
Ова е само една од идеите дека времето поминато во домашна изолација може да се помине и креативно и на радост на сите.

Mama kaže "zlato moje
oči su nam iste boje".
A tatin je glavni štos
da ja imam njegov nos.
"O lepoto babinа,
junačino dedinа",
"moja pamet" kaže tetka
i sve tako ispočetka.
Vidite iz ove priče
svi bi da na mene liče.

Last modified on Среда, 08 Април 2020 - 21:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.